Kapucínský klášter na Hradčanech a Loreta- 18. 02 . 2024 od 12:45

18.01.2024

Rezervace na WhatsApp/ telefonu 777 897 951 (Eva Nová), dospělí 400 Kč, senioři 65+ 300 Kč , děti do 15 let 200 Kč, doporučený věk pro návštěvu minimálně 6 let, mladší děti po domluvě. Je nutné zároveň do 24 h uhradit platbu. Rezervaci je možné udělat do 17.2. 2024 a 13 h nebo do vyprodání kapacity. Maximální počet osob 30 (ideálně méně, nemusí být tedy plná kapacita) Storno maximálně 48 hodin předem z vážných důvodu (pracovní neschopnost, neočekávaná směna v práci), peníze nevracím, ale je možné využít na jiný výlet. Výlet je v tuto chvíli plánován jako jednorázová akce. Počítá se s tím, že návštěvníci půjdou jak do kláštera, tak do Lorety, která je běžně přístupná. Pokud ale někdo již v nedávné době v Loretě byl, je možné se dohodnout, že půjde jen do kláštera, ale je nutné to nahlásit předem. 

Kapucínský klášter není běžně přístupný, je to nejstarší kapucínský klášter v Čechách. Byl založen generálem řádu Vavřincem z Brindisi roku 1600: Uvidíme barokní betlém, který pochází z doby pravděpodobně kolem roku 1730, který se skládá s 48 plastik v životní velikosti. Projdeme celý kostel Panny Marie Andělské,  kaple sv. Kříže a Panny Marie, chór, původní celu, chodbu kolem kostela, dvůr v 1. kvadratuře, refektář (jídelnu). 

Po návštěvě kláštera navštívíme Loretu. Vzhledem k tomu, že jde o neděli, od 15.30 bude možno vyslechnout koncert zvonohry.

Co je možné vidět v Loretě? Kromě spodní části ambitů je to v horním patře ambitů prostor Nové klenotnice s expozicí proslulého Loretánského pokladu stálá expozice s 3D modelem nově objevené krypty s freskovou výmalbou. V posledních letech se v Loretě pravidelně pořádají sezónní výstavy, aktuálně je otevřena výstava Pax et Bonum, kapucíni v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 1618 – 2018, představující průřez historií působení kapucínského řádu na našem území. Jedna z předešlých výstav Skrytá tvář Loretánského pokladu se stala součástí stálé expozice. Nedávno byla také dokončena multimediální část expozice o zvonohře, takže návštěvníci si mohou alespoň virtuálně prohlédnout, jak vypadá stroj zvonohry, a jak tento výjimečný barokní hudební nástroj funguje.
Pokud byste chtěli Loretu podpořit a zároveň si odnést něco pěkného na památku, k dispozici je také nový muzejní obchůdek s bohatou nabídkou vkusných suvenýrů – růženců, medailek, poutních odznaků, šperků, ale také knížek a katalogů z výstav. 

Po prohlídce bychom si mohli ideálně dát společně cappuccino v ´´ konkurenční " klášterní restauraci u sv. Norberta. Odhadovaný konec tedy 16 nebo 17 h.