Strahovský klášter-konvent, bazilika, zahrady a Lohelova štola-speciální komentovaná prohlídka- 1.6.2024., 15.6.2024 a 22.6.2024, vždy od 14 h

28.05.2024

Na tuto akci nezajišťuji žádné privátní akce ani termíny.

Rezervace na tomto odkaze:

Vstupenky

Přečtěte si Všeobecné obchodní podmínky  .

Mimořádná komentovaná prohlídka Strahovského kláštera vedená řeholním bratrem nebo sestrou premonstrátského řádu. Maximální délka prohlídky 3 hodiny. Během prohlídky navštívíme i běžně nepřístupné prostory. Vzhledem k rozlehlosti areálu není možné stihnout navštívit všechno.

Maximální kapacita 24 osob.

Přibližný harmonogram: 14:00 -15:15 prohlídka baziliky Nanebevzetí Panny včetně výstupu na jednu z věží (nepovinné pro ty, co se bojí výšek).

15:15 -16:00 prohlídka ambitů kláštera a historických sálů

16:00-17:00 prohlídka zahrady a nahlédnutí do Lohelovy štoly, ochutnávka Petřínského pramene

Cena 400 Kč dospělí/ 200 Kč důchodci, děti a studenti do 26 let

Strahovský klášter je jedním z nejstarších dosud existujících klášterů premonstrátského řádu na světě. Založen byl pravděpodobně roku 1143 olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem a knížetem Vladislavem II. Ten se už jako král Vladislav I. později uchýlil na Strahov a byl pohřben v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Premonstrátský řád se řídí řeholí sv. Augustina, věnuje se nejen duchovní správě a charitě, ale také vzdělanosti. Název je odvozen od mateřského kláštera v Prémontré, založeného sv. Norbertem. Strahovský opat Kašpar z Questenberka získal  ostatky světce pro Prahu v roce 1627. Sv. Norbert byl při uložení ostatků prohlášen za českého zemského patrona. 

Během prohlídky budeme moci obdivovat rozkvetlé zahrady, v Konventní zahradě nahlédneme i do Lohelovy štoly. Petřínské podzemí má dlouhou historii. Od 9. století se zde těžil stavební kámen, později také uhlí, jiné štoly jsou odvodňovací. Praha, ač už se na to zapomnělo, byla také lázeňské město a stále si uchovává některé své prameny.