Zlaté doly Jílové u Prahy- Štola Václav- Důl Pepř -  28.7.2024, sraz 9:35

09.07.2024

Na fotografiích vidíte nejen aktuální situaci, ale i pracovní fotky a to, jak to vypadalo dříve.


Primárně prodávám vypsané termíny. Majitelé štoly a průvodci tuto práci dělají ve volném čase, kromě toho mají několik dalších zaměstnání. Privátní akce např. pro firmy se dá domluvit, ovšem ideálně několik týdnů dopředu a o víkendu-cena 10 000 Kč.  

Vstupenky (400 Kč dospělí, 200 Kč děti 6-17,99, mladší děti nesmí do dolu) zde: 

Vstupenky

Pro další info: Eva Nová info@fabiantours.cz,  nebo 777 897 951.

Počet míst je omezený na 24 a bývá běžně vyprodaný někdy i v rámci týdnů.

Zážitková prohlídka zlatého dolu s činnou důlní technikou, ukázkou fluoreskujících minerálů i pravým výbuchem nakonec.
Prohlídka štoly Václav a dolu Pepř představuje jedinečnou alternativu k běžným prohlídkám jiných jeskyní a dolů, kam když přijdete po třiceti letech, kromě většího počtu ulámaných krápníků to vypadá úplně stejně. Místní expozice se neustále vyvíjí. Majitelé dolu i další nadšenci, kteří zde ve volném čase pracují, se nespoléhají pouze na přirozenou krásu a magickou atmosféru dolu. Nechtějí vás provádět pouze po prázdných chodbách; cílem je seznámit vás se svými koníčky a zálibami, kterými se mnohdy i živí (mineralogie, pyrotechnika atp.). Důlní technika není jen laciná atrapa, pokud by bylo potřeba, může se aktivně použít k vybudování nové chodby či dokonce k obnově těžby ( s tím se samozřejmě v tuto chvíli nepočítá, zlato tu sice ještě nějaké je, ale zatím by se těžbu nevyplatilo obnovit). Přibývají i nové informační panely, důl se upravuje a odvodňuje. V budoucnu se otevřou i další části- Bohuliby, důlní ferrata. Vaší návštěvou přispějete k budování této unikátní expozice, která vyniká i v evropském měřítku.

Během prohlídky má návštěvník možnost seznámit se s historií dolování zlata, jílovské zlaté doly patřily k nejvýznamnějším v Evropě a pochází odtud velmi pravděpodobně i zlato ze svatováclavské koruny.

V úvodní části půjdou návštěvníci odvodňovací štolou Václav, z velké části pocházející z období 18. století. Prvních 400 metrů je chodba z části nízká a ukloněná, dalších 500 metrů se jde po dřevěných můstcích 20–50 cm nad vodní hladinou. Poté, co se seznámí návštěvníci s tím, jak různé minerály vypadají pod UV lampou, svezou se i důlním vláčkem k nárazišti jámy Pepř. Zde návštěvníci uvidí technické zázemí a důlní techniku v akci. Nakonec se dostanou k perle jílovských dolů – žíle Šlojíř, kde bývala kdysi bohatá zlatá rudá a stále se zde vyskytují nevydobyté pilíře se zlatým zrudněním. Zatopené spodní části přispívají velkou měrou ke kouzlu a fotogeničnosti této části dolu. Na konci trasy je možné si zkusit štěstí a odnést si kousek zlata s sebou domů.

Praktické informace:

Sraz účastníků na místě srazu je 25 minut před začátkem prohlídky, obvykle prohlídka začíná v 10 h a/nebo 14 h. 

Prohlídka je vhodná pouze pro osoby v dobré fyzické kondici a bez pohybových a jiných omezení (na trase se pouze chodí, neleze se a nešplhá), v závěru prohlídky se dělá imitace exploze, kde je silnější tlaková vlna, samozřejmě podle přísných bezpečnostních pravidel báňské správy.

Z důvodu nosnosti prken a kapacity vláčku se doporučuje vstup osobám do 110 kg, těžší osoby by měly dbát při chůzi po prknech na větší rozestupy.

Těhotné ženy můžou prohlídku absolvovat maximálně do konce druhého trimestru těhotenství.

Návštěvní okruh je dlouhý 4 kilometry a prohlídka trvá 2,5–3 hodiny.

Ve štole je kolem 11 stupňů, ideální jsou tedy dvě vrstvy svrchního oblečení, čepice není potřeba ani v zimě. 

Návštěvníci musí mít dlouhé rukávy i dlouhé kalhoty a uzavřené boty (sportovní nebo gumáky). Přilby a světla jsou k dispozici.

V blízkosti štoly je restaurace Jaro, kde se scházíme.

Do dolu je přísně zakázán vstup s domácími zvířaty a pod vlivem omamných a psychotropních látek, v prostorách dolu je zakázáno kouřit.

Osoby se sklony ke klaustrofobii by měli účast zvážit, kromě úvodní části se nejedná o úzkou trasu, ale jde se cca 2 km od vchodu a 215 metrů pod povrch (trasa vede rovně, ale nad námi stoupá kopec). Pokud má někdo obavu z exploze, může se domluvit, že odejde stranou.

Storno z vážných důvodů (pracovní neschopnost, neočekávaná směna v práci) maximálně 48 hodin předem (můžete použít svého náhradníka), peníze nevracím, ale můžete využít na jinou akci, poté propadají. Nákup uzavřen při vyprodání lístků či 24 hodin před exkurzí. Rezervace méně než 24 hodin předem je +200 Kč na osobu-

.Jílovské doly všeobecně měly klíčový význam v české historii -díky místnímu zlatu bylo postaveno mnoho význačných budov v Praze, např. Karolinum.

Velmi pravděpodobně odtud pochází zlato ze svatováclavské koruny

Důl Pepř ( kam se chodí štolou Václav) je moderní interaktivní expozice:

fluoreskující minerály pod UV lampou ( zdokonalená verze v Národním muzeu, dříve ale byla v tomto dole!), důlní technika v akci, na vlastní kůži zažijete sílu důlní exploze, sami si budete moci něco vyzkoušet ( i děti), odnést kousek zlata domů.

Dobrodružství, zábava, vhodné pro děti od 6 let, připravuje se zde první česká důlní ferrata

Průvodci: Vladimír Pravda, spolumajitel dolu Pepř, hlavní závodní všech jílovských štol, střelmistr

Pavel Škácha, spolumajitel dolu Pepř, přední český mineralog, objevitel několika minerálů, jeden, který naopak neobjevil, je pojmenován po něm ( škáchait)

Václav Zemek, bývalý poslanec Parlamentu ČR, vedoucí oddělení ochrany ovzduší Středočeského. kraje, autor prací o Podblanicku